Tutkimushenkilökunta

Rokotetutkimusklinikkamme (10) sijaitsevat eri puolella Suomea. Jokaisella tutkimusklinikalla on oma ammattilaistiimi: tutkimus- ja laboratoriohoitajat sekä tutkijalääkäri, jotka tekevät tiivistä yhteistyötä. Asiakas- ja tutkimustyötä klinikoilla ohjaavat valmiit tutkimussuunnitelmat ja kansainväliset hyvän kliinisen tutkimustavan ohjeet.

Kliinisten rokotetutkimusten käytännön suorittamisesta rokotetutkimusklinikoilla vastaavat tutkijalääkärit.

Rokotetutkimuskeskusta johtaa lastentautiopin ja kokeellisen immunologian professori Mika Rämet.

Klinikkaverkosto on maailmanlaajuisesti ainutlaatuinen. Sen avulla on mahdollista toteuttaa laajoja monikansallisia tutkimuksia.

TUTKIJALÄÄKÄRINÄ
ROKOTETUTKIMUSKLINIKALLA

Tutkijalääkärit

Ilkka Seppä lääkärikoordinaattori, tutkijalääkäri Turun rokotetutkimusklinikka ilkka.seppa@tuni.fi +358 50 443 7247
Anna-Maija Hanni tutkijalääkäri Oulun ja Kokkolan rokotetutkimusklinikka anna-maija.hanni@tuni.fi +358 50 3182 504
Benita Ukkonen tutkijalääkäri Espoon rokotetutkimusklinikka benita.ukkonen@tuni.fi +358 50 437 7211
Hanna Branders tutkijalääkäri Seinäjoen rokotetutkimusklinikka hanna.branders@tuni.fi +358 50 345 8020
Jukka Markkula tutkijalääkäri Tampereen rokotetutkimusklinikka jukka.markkula@tuni.fi +358 50 535 9687
Lauri Peltonen tutkijalääkäri lauri.peltonen@tuni.fi +358 50 318 2634
Marjaana Sipilä tutkijalääkäri Tampereen rokotetutkimusklinikka marjaana.sipila@tuni.fi +358 50 3182 156
Outi Laajalahti tutkijalääkäri Seinäjoen rokotetutkimusklinikka outi.laajalahti@tuni.fi +358 50 4681813
Pauliina Paavola tutkijalääkäri Kokkolan rokotetutkimusklinikka pauliina.paavola@tuni.fi +358 40 190 4121
Satu Kokko tutkijalääkäri Oulun rokotetutkimusklinikka satu.kokko@tuni.fi +358 50 433 6253
Sini Erme tutkijalääkäri Tampereen rokotetutkimusklinikka sini.erme@tuni.fi +358 50 318 2156
Susanna Öhman tutkijalääkäri Turun rokotetutkimusklinikka susanna.ohman@tuni.fi +358 50 363 5161
Hanna Karhusaari tutkijalääkäri Porin rokotetutkimusklinikka hanna.karhusaari@tuni.fi +358 50 437 7422
Susanna Koski tutkijalääkäri Etelä-Helsingin rokotetutkimusklinikka susanna.s.koski@tuni.fi +358 50 560 4533
Markus Haapanen tutkijalääkäri Itä-Helsingin rokotetutkimusklinikka markus.haapanen@tuni.fi +358 50 190 4115
Marjukka Aro-Martikainen tutkijalääkäri marjukka.aro-martikainen@tuni.fi +358 50 535 7048