Tutkimustyön ammattilaistiimi

Meillä työskentelee lähes sata tutkimustyön ammattilaista: biotieteiden tutkijoita, tutkijalääkäreitä, tutkimushoitajia, laboratoriotyöntekijöitä sekä hallintohenkilöstöä. Koko henkilökuntamme on työsuhteessa Tampereen yliopistoon. Rokotetutkimuskeskusta johtaa lastentautiopin ja kokeellisen immunologian professori Mika Rämet. 

Tampereen yliopistossa on tehty rokotetutkimuksia jo vuodesta 1979 lähtien. Nykymuotoisena Rokotetutkimuskeskus ja siihen kuuluva tutkimuslaboratorio on toiminut vuodesta 2004.

Rokotetutkimuskeskuksessa tutkitaan ja kehitetään sekä lapsille että aikuisille tarkoitettuja rokotteita. Vahvin osaamisemme on liittynyt lasten infektiosairauksien tutkimukseen ja virusrokotteisiin, joista esimerkkejä ovat vesirokko-, influenssa- ja rotavirustutkimukset. Uusia
tutkimuskohteitamme ovat mm. koronavirus-, vyöruusu-, meningokokki- ja pneumokokkikonjugaattirokotteet sekä uudet hepatiitti B -rokotteet.

Rokotetutkimusklinikkamme sijaitsevat eri puolella Suomea. Jokaisella tutkimusklinikalla on oma ammattilaistiimi: tutkimus- ja laboratioriohoitajat sekä tutkijalääkäri, jotka tekevät tiivistä yhteistyötä. Työtä ohjaavat valmiit tutkimussuunnitelmat ja kansainväliset hyvän kliinisen tutkimustavan ohjeet. 

Kliinisten rokotetutkimusten käytännön suorittamisesta vastaavat rokotetutkimusklinikoiden tutkijalääkärit.

Anitta Ahonen LL
lääkärikoordinaattori, tutkijalääkäri
Anitta Ahonen LL lääkärikoordinaattori, tutkijalääkäri Järvenpään ja Tampereen rokotetutkimusklinikka anitta.ahonen@tuni.fi +358 50 437 2661
Anna-Maija Hanni tutkijalääkäri Oulun ja Kokkolan rokotetutkimusklinikka anna-maija.hanni@tuni.fi +358 50 3182 504
Benita Ukkonen tutkijalääkäri Espoon rokotetutkimusklinikka benita.ukkonen@tuni.fi +358 50 437 7211
Elina Sirnelä-Rif tutkijalääkäri Itä-Helsingin rokotetutkimusklinikka elina.sirnela-rif@tuni.fi +358 50 437 7331
Hanna Branders tutkijalääkäri Seinäjoen rokotetutkimusklinikka hanna.branders@tuni.fi +358 040 190 4119
Heli Halava tutkijalääkäri Turun rokotetutkimusklinikka heli.halava@tuni.fi +358 50 363 5161
Ilkka Seppä tutkijalääkäri Turun rokotetutkimusklinikka ilkka.seppa@tuni.fi +358 50 443 7247
Jukka Markkula tutkijalääkäri Tampereen rokotetutkimusklinikka jukka.markkula@tuni.fi +358 50 535 9687
Lauri Peltonen tutkijalääkäri Järvenpään rokotetutkimusklinikka lauri.peltonen@tuni.fi +358 40 190 4095
Lotta Koskenniemi tutkijalääkäri Etelä-Helsingin rokotetutkimusklinikka lotta.koskenniemi@tuni.fi +358 50 3407 269
Marjaana Sipilä tutkijalääkäri Tampereen rokotetutkimusklinikka marjaana.sipila@tuni.fi +358 50 3182 156
Outi Laajalahti tutkijalääkäri Seinäjoen rokotetutkimusklinikka outi.laajalahti@tuni.fi +358 50 4681813
Pauliina Paavola tutkijalääkäri Kokkolan rokotetutkimusklinikka pauliina.paavola@tuni.fi +358 40 190 4121
Satu Kokko tutkijalääkäri Oulun rokotetutkimusklinikka satu.kokko@tuni.fi +358 50 433 6253
Sini Erme tutkijalääkäri Tampereen rokotetutkimusklinikka sini.erme@tuni.fi +358 50 318 2156
Susanna Öhman tutkijalääkäri Turun rokotetutkimusklinikka susanna.ohman@tuni.fi +358 50 363 5161
Hanna Karhusaari tutkijalääkäri Porin rokotetutkimusklinikka hanna.karhusaari@tuni.fi +358 50 437 7422
Susanna Koski tutkijalääkäri Etelä-Helsingin rokotetutkimusklinikka susanna.s.koski@tuni.fi +358 50 560 4533