olivat Terhi-äidin mielessä hänen osallistuessaan Mauno-vauvan kanssa laajatehoisen pneumokokkirokotteen tutkimukseen.
Pneumokokkibakteeri on viime vuosina muuttunut eivätkä nykyisin käytössä olevat rokotteet välttämättä suojaa sen kaikilta bakteerikannoilta. Uutta laajatehoista pneumokokkirokotetta on tutkittu jo vuosia, ja sen on saanut jo yli 3000 henkilöä (1980 lasta ja 1155 aikuista). Rokote on todettu erittäin suojaavaksi ja turvalliseksi. Nyt meneillään olevaan tutkimukseen osallistuu noin 2400 vauvaa, joista Suomessa 400. Kahdeksan viikon ikäinen Mauno on heistä yksi. Etelä-Helsingin rokotetutkimusklinikan henkilökunnan hurmannut pikkumies on tämän klinikan 30. pneumokokkitutkimukseen osallistuva vauva.
Pneumokokkirokotteen antama tehokas suoja on erityisen tärkeä vauvoille ja iäkkäämmille. Sen vuoksi tämän rokotteen tutkimukseen osallistuu myös Maunon mummi. Tässä perheessä laumasuoja on esimerkillinen, suojaahan jokainen rokotettu aina myös lähipiiriään. Maunon 5-vuotias isoveli puolestaan on saanut kaikki rokotteensa neuvolassa ja ollut erittäinen terve. Terhi-äiti uskoo, että taudit pysyvät loitolla osaksi neuvolarokotteiden ansiosta.
LUE LISÄÄ ERI IKÄISILLE LAPSILLE, NUORILLE JA AIKUISILLE TARKOITETUISTA TUTKIMUKSISTA: https://rokotetutkimus.fi/osallistu/